Odpovědi na časté dotazy

Zde uvádím odpovědi na Vaše nejčastější otázky na téma khukuri.

Pokud Vám zde nějaký dotaz či odpověď chybí, nebo máte jiný dotaz související s khukuri, můžete svůj dotaz směřovat na alespi007@seznam.cz.

Jaký materiál je nejlepší na rukojeť khukuri při používání v našich evropských podmínkách?

Při objednávce khukuri máte většinou možnost zvolit z těchto materiálů: roh vodního buvola, dřevo z palisandru, bambus, slonovina, micarta a nebo kovovou rukojeť. Přiznávám se, že nemám větší zkušenosti s kovovými rukojeťmi, ale obecně mají výhodu v pevnosti, trvanlivosti a minimální údržbě rukojeti oproti jiným materiálům. Nevýhodou může být studená rukojeť při používání khukuri v chladnu a jistá netradičnost, ale je to spíše můj osobní pocit a každý má jiný vkus.

Indický palisandr (Rosewood) je tvrdé, masivní a provoněné dřevo, které má krásnou tmavou barvu, barevné škály od čokoládově hnědé až po vínovou. Jako materiál pro rukojeti khukuri je rosewood velmi atraktivní materiál, odolný proti opotřebení a smršťuje se a bobtná nejméně ze standardních materiálů, což z něj činí skvělou volbu pro čepele khukuri s dlouhou životností.a pro každodenní použití.

Bílý palisandr je úplně stejný druh dřeva jako indický palisandr, ale pochází z jiné části tohoto stromu. Tmavě hnědé dřevo je jádrové dřevo, zatímco dřevo krémové barvy pochází z vnější části kmene palisandru. Důležité upozornění, toto krémové dřevo není tak tvrdé jako tmavé dřevo palisandru a vyžaduje také častější olejování, protože není tak přirozeně odolné proti hnilobě nebo napadení hmyzem. Je však výrazně lehčí a ve spojení s tmavou čepelí nebo mosazným kováním může vypadat mimořádně nápadně. Bílý palisandr se spíše hodí pro náročné uživatele, kteří jsou připraveni věnovat svým čepelím a držadlům trochu větší péči.

Roh vodního buvola je nejtvrdší, nárazuvzdorný organický materiál, který je extrémně odolný a jen těžko praská. Zároveň je však nejméně stabilní, pokud jde o zmenšování a bobtnání v různých vlhkostech, a je náchylný k deformaci nebo zmenšování v průběhu času, i přesto rukojeť  zůstává nadále použitelná.

Pokud jde o použití bambusu jako materiálu na výrobu rukojeti, je to vynikající volba a v mnoha vlastnostech se velmi podobá micartě. Bambus je voděodolný, je víceodolnější vůči nárazům než rohovina nebo dřevo a je také velmi lehký. Je to skvělá volba pro rukojeti khukuri typu half tang a parowal.

Co je Micarta?

Micarta je registrovaná obchodní značka americké společnosti Norplex, Inc. (Norplex - Micarta).

Micarta je obchodní označení pro vrstvený laminát vysoké hustoty. Vyroben je z různých vláken a materiálů namočených v pryskyřici. Sloučenina je následně zkomprimována a zapečena - lisována za vysokého tlaku a ve vysokých teplotách. Základním materiálem mohou být lněná vlákna, bavlněné plátno, korek, papír, skelná vlákna, uhlíková vlákna i jiné materiály. Pryskyřice může být epoxidová, silikonová, melaminová, fenolová, případně další.

Vlastnosti materiálu Micarta

Takto vyrobený materiál je lehký, velmi odolný a pevný. Micarta vypadá o něco lépe a atraktivněji než G-10. Micarta je materiál jemný na dotek. Je to materiál tvrdý a jen tak lehce se nepoškrábe (i když se na mnohých zdrojích na webu dočtete opak, je to dezinformace, ve skutečnosti je Micarta rozhodně tvrdší než většina druhů dřeva, i než slonovina, kost, rohovina nebo paroží). Nemá však žádnou povrchovou texturu a sama o sobě by tedy mohla v ruce klouzat. Proto je zejména u rukojetí z tohoto laminátu dodatečné, manuální vytvoření textury, což vede k vyšší ceně nože s Micarta rukojetí. Přesto je ale u nožů velmi populární pro svou pevnost a stabilitu a její použití pro výrobu rukojeti nože je tedy časté. Nevýhodou je větší křehkost tohoto kompozitu. Laminát Micarta je vodě odolný a rukojeť z něj se dobře drží i za vlhkých či mokrých podmínek. Je to také výborný izolátor. Stejně jako G-10 je Micarta materiál dostupný v mnoha barvách a odstínech a způsob výroby umožňuje, díky použití různě barevných vrstev, dosáhnout unikátního vzhledu a vzorů na rukojeti. Rukojeti z Micarta laminátu se vyřezávají do požadovaného tvaru z větších plátů (archů).Zahraniční materiály jsou placeny masivní dovozní daní, která má stimulovat místní výrobu v Nepálu, avšak žádná místní výroba ani materiály nejsou k dispozici jako náhrada. Díky tomu je používání micarty v Nepálu neúměrně drahé a cena čepele se zvyšuje o téměř 100 USD.Některé společnosti v Nepálu se pokoušejí vlastními prostředky vyrábět v Nepálu vlastní Micartu.Micarta se vyrábí z místně vyráběných, recyklovaných textilií.


Co je GIO? 




GIO je karbonová rukojeť, nový materiál Kevlar, který je používaný v letectví. Jedná se o materiál impregnovaný fenolovou pryskyřicí. Myslím, že jeho přesné složení je patentováno. Je o něco těžší než mikarta, ale údajně je odolnější. Existuje dokonce verze s tenkou vrstvou gumy pro lepší úchop.


Obecně nejpoužívanějšími materiály na výrobu rukojetí khukuri v Nepálu jsou stále dřevo z palisandru a roh z vodního buvola. Kdybych měl tedy posoudit vhodnost, řekl bych, že palisandr je v našich evropských podmínkách stabilnější než buvolí roh, ale pokud se o rohovou rukojeť staráte správně (tj.když ji pravidelně naolejujete, neměl by to být příliš velký rozdíl od dřeva. Opravdu v našich podmínkách můžou nastat u rohu vodního buvola praskliny a další deformace, ke kterým dochází, když je nůž používán kvůli suchu našeho klimatu. 

Proto je zásadně důležité se starat o rukojeti khukuri, tj. napouštět rukojeť z rohu či dřeva vhodnými minerálními oleji (naolejujte rukojeť z rohoviny jakýmkoli minerálním olejem a olej z lněného semene zase nejlépe funguje na dřevěné rukojeti), pokud khukuri nepoužíváte.


Jak správně vytahovat khukuri z pouzdra, jak bezpečně zasunout khukuri do pouzdra?


Pozor na každé vyjmutí khukuri z pouzdra! 

Z výroby bude pravděpodobně čepel obalená průhlednou strečovou folií a půjde tedy nesnadno vydělat z pouzdra, ale po menším úsilí se Vám to jistě podaří. Odstraňte případné zbytky strečové folie z vnitřku pouzdra pinzetou, nebo jiným vhodným nástrojem.

Je vždy důležité vytahovat čepel khukuri z pouzdra správným způsobem:

Při vytahování čepele NIKDY neobkružujte celé pouzdro svými prsty! To Vám může způsobit zranění, protože dva dřevěné rámy, použité k výrobě pouzdra mohou zanechat malou, podlouhlou mezeru, která se později obalí/pokryje kůží.

Proto držte horní okraj pouzdra pevně dlaní a prsty, ale ujistěte se, že žádný prst není položen na spodním okraji pouzdra a poté čepel pomalu vytáhněte.

Je funkčně dobré, když se zadní hranou čepele (hřbetem) při zasouvání a vysouvání mírně tlačí na vnitřní zadní hranu pouzdra. Vždy se ujistěte, že držíte khukuri od těla a pouzdro držíte v ruce ve správné poloze, ostrou hranu khukuri směřujete bokem od Vašeho těla a mírně dolů/úhlovou polohu rukou pro snadné vytahování.

Pokud uchopíme pouzdro levou rukou v jiném místě, tak riskujeme proříznutí pouzdra a říznutí se do levé ruky!!!

Prořízlé pouzdro po chybném vytáhnutí čepele
Prořízlé pouzdro po chybném vytáhnutí čepele

Který khukuri bych doporučil pro univerzálnost, jednoduchost, účelnost, krásu a cenovou výhodu?

Ale jistě neuděláte chybu, pokud zvolíte nějaký khukuri podle hlasu svého srdce.


Proč má současný standartní khukuri Gurkhů(BSI) čepel o délce jen 10,5 palců?

V současné době je účelem služebního khukuri (BSI) sloužit jen jako záložní nůž a menší délka čepele tak vojákovi nebrání v jeho vojenské činnosti, například při běhu. Oproti tomuto khukuri třeba například khukuri MK1 a MK2 byly ve své době v bojích dominantní zbraní, pokud selhala puška Gurkhy. Proto tyto staré khukuri mají tak masivnější rozměry a tedy i větší hmotnost.

Jaká je standardní velikost nepálského khukuri?

Khukuri s délkou v rozmezí 10 " (25,5 cm) až 12 " (30,5 cm) jsou standardní.Většina standardních khukuri má 4,5-5 " ( 11,5 cm - 12,7 cm) dlouhou rukojeť včetně kovových úchytů. Hmotnost těchto khukuri se pohybuje od 450 do 750 gramů.

Mám velkou ruku a líbí se mi khukuri s krátkou rukojetí, která mi však nevyhovuje. Lze toto nějak vyřešit?

Ano, při objednávce khukuri lze zadat požadavek na větší rukojeť. Výrobce v Nepálu vyrobí khukuri s rukojetí o délce dle přání zákazníka.

Proč se při výrobě khukuri v Nepálu nejčastěji používá ocel 5160?

Ocel 5160 se v Nepálu používá hlavně kvůli snadné dostupnosti na místním trhu. Je také cenově dostupná a dodává se v požadovaném tvaru a tloušťce, aby bylo možné vyrobit různé druhy khukuri. Ocel je kujná, snadno tepelně zpracovatelná a odolná s velmi dobrým výsledkem. Zde je důležité upřesnit, že ocel 5160 na místním trhu v Nepálu je pružina, nebo závěsná ocel z vyřazených automobilů. Místně se také nazývá "Spring Patti".

Někteří výrobci khukuri v Nepálu používají k výrobě některých khukuri i ocel EN-31. EN-31 je průmyslová ocel široce používaná pro výrobu řezných nástrojů a kuličkových ložisek, která má velkou houževnatost, trvanlivost a velmi vysokou odolnost. Jedná se o vysoce uhlíkovou chromovou ocel, která obsahuje asi 1% uhlíku. Velice dobře se dosahuje odolnosti čepele khukuri (HRC).

Co je ocel 5160?

5160 je ocel s vysokým obsahem uhlíku (HC), která se používá hlavně jako pružinová ocel pro vozidla. Jedná se o závěsnou ocel a obsahuje uhlík asi 0,60%. Jedná se o klasickou a nejlepší ocel pro kování / výrobu nožů jakékoli velikosti a proto je široce používána a preferována všemi značkami nožů. Je to velmi tvrdý, odolný a snadno tepelně zpracovatelný materiál pro výrobu khukuri.

Zajímám se  jak probíhá kalení čepele khukuri, to se kalí celá čepel khukuri?

Není to vůbec jednoduché jednoznačně odpovědět. Každý výrobce v Nepálu používá své výrobní postupy. Obecně platí, že nejpoužívanější postup kalení čepele je kalení vodou, tento tradiční postup je šetrný k čepeli a zachovává potřebnou tvrdost a trvanlivost ostří khukuri. Dále se používá i kalení olejem.

Například čepele khukuri výrobce KHHI jsou tepelně zpracovávány metodou vodního diferenciálního kalení, to znamená, že je kaleno pouze  ostří khukuri,  boky khukuri (břicho čepele) se kalí jen mírně (  většinou vůbec ne) a hřbet khukuri je ponechán bez kalení.

Jak je ostrý khukuri?

Kukri je hlavně nůž vyrobený pro řezání, sekání, údernost a švih... Ne pro krájení, loupání nebo holení, proto je podle toho vyrobena ostrost hrany. Khukuri má obvykle velmi ostré hrany, ale ne ostré jako břitva. Konvexní nebo semi-konvexní hrana se provádí, protože funguje jako podpora těžkého sekání a řezu. Kvůli této potřebné funkčnosti nelze samozřejmně dosáhnout extrémní ostrosti.

Může khukuri přeseknout železný hřebík?

Ano, ale jen se speciální úpravou. Tuto úpravu  požadovali Britští Gurkhové pro své služební khukuri. Geometrie hran hraje v "pevnosti" hrany khukuri stejnou roli jako její tvrdost. Pokud je to možné zvažte, k jakým účelům budete khukuri používat, k čemu ho tedy potřebujete. Pokud na ostří chcete mít břitvu na jemné krájení, nebude záležet na tom, jak je ostří tvrdé, protože se odštípne jeho tenčí část.

 Na silné seky je vhodné v oleji kalené a popouštěné ostří o tloušťce 2 mm za vypouklou hranou, tato konvexní nebo semi-konvexní hrana bude sekat hřebíky, ale jemné krájení moc dobře dělat nebude.

Jak skladovat (zakonzervovat) khukuri při delším nepoužívání?

Pro dlouhodobé skladování je nejlepší metoda uzaviratelného plastového sáčku.

Pokud se chystáte svůj khukuri uložit na delší dobu, řekněme 3 měsíce nebo déle, je to nejlepší způsob, jak si svůj nůž uchovat v kondici. Pokud khukuri nejste schopni věnovat častou údržbu, postupujte prosím podle těchto kroků :

  1. Dobře naolejujte čepel ( použijte jakýkoli standardní olej na zbraně, nebo olej proti korozi na železe)

  2. Naolejujte rukojeť jakýmkoli minerálním olejem (olej z lněného semene funguje nejlépe )

  3. Vložte čepel do plastového sáčku, co nejvíce odstraňte vzduchové vakuum a utěsněte. Můžete také použít jakýkoli plastový proužek a obalit s ním čepel

  4. Kožené pouzdro vyleštěte leštidlem na boty nebo jakýmkoli olejem na kůži. Do hrdla pouzdra  silou zastrčte kus dřeva, který je větší než hrdlo (aby se zabránilo smrštění pláště při dlouhém skladování). Vložte do plastového sáčku a utěsněte.

  5. Skladujte při běžné pokojové teplotě mimo vodu, vlhko a teplo (sluneční světlo).

Je lepší (užitečnější) delší khukuri nebo těžší khukuri?

Určitě je lepší váha, rozložená po celé délce. Hmotnost udržuje rovnováhu, takže dobře kontrolovaného švihu lze dosáhnout hlubokým efektivním řezem. Dobře vyvážený khukri s dobrým dosahem však funguje nejlépe. Délka khukri kolem 10-13 "s hmotností přibližně 450-750 g je ideálním nožem khukuri.

Pro jednoduchost řekněme, že střední délka khukuri je 11 "a střední  délka sirupate je asi 15".
Čepele této délky budou obvykle nejsilnější v páteři, aby pomohly produkovat energii, i když jsou o něco menší. Jak se čepele zkracují, obecně se také zmenšují, takže tenčí páteř pomáhá zajistit, aby řezaly efektivněji a lépe se hodily k lehčí a jemnější práci, na kterou budou pravděpodobně použity. Jak čepele rostou déle než tyto délky středního rozsahu, stávají se také tenčími v páteři. Je to proto, že s přidanou délkou získají čepele větší páku, rychlost hrotu a sílu, takže tenčí páteř pomáhá udržovat správný pocit v ruce v různých velikostech.

Proč je hřbet khukuri tak tlustý (proč má  khukuri tlustou páteř)?

Všechny nože khukri nejsou silné, ale většina má silnou zadní páteř. Vzhledem k tomu, že khukuri je taky  používán jako efektivní bojový nůž a sekací nůž, proto silná páteř poskytuje výborný drtící švih, protože poskytuje podstatnou váhu k úkolu. Proto je sekání rychlé, snadné a ničivé. 

Proč mívají khukuri různě silnou páteř?

Na tuto skutečnost je dobré se podívat z několika úhlů pohledu. Za prvé, historicky většina khukuri byla vyrobena z nízkouhlíkové oceli a teprve až od roku 1800 byly khukuri oficiální nepálské zbrojnice vyrobeny ze střední uhlíkové oceli (1035). Ocel byla kalená pouze na okraji kolem ostří, takže zbytek čepele byl měkký. Tato měkká ocel nebo nečistá ocel musela být v páteři silná, aby se při používání neohýbala nebo nelámala. Za druhé, khukuri potřeboval dostatečnou váhu, aby mohl snadno řezat a sekat dřevo nebo nepřátele. Z konstrukčního hlediska je na khukuri (stejně jako na sekeře) za relativně tenkým a jemně kaleným ostřím silnější ocel. Úkos napomáhá snadnému štípání dřeva. A dalším důvodem je celková kvalita zpracování celé čepele. Většina tvůrců totiž jednoduše své čepele od prvopočátku distálně nezužovala. Protože převážně používají jako materiál pro výrobu listové pružiny, je pak velmi těžké vytáhnout ocel do silnějšího úkosu, takže to z toho důvodu nedělali, prostě hranu jen zabrousili a vytvrdili. To pak mělo za následek časté praskání čepelí nástrojů než v jiných případech. Nyní už však ale naprostá většina tvůrců khukuri používá zúžení hřbetů čepelí i u tradičních typů khukuri. To jsme se ale již dostali do současnosti. Nejlepší současní kováři (BK, Kami) jsou skutečnými mistry svého řemesla, kteří umí skvěle opracovat čepel a také správně temperovat tuto ocel. To znamená lehčí, silnější a rychlejší khukuri a tak jediným důvodem, proč snad mít v páteři khukuri tloušťku 8-10 mm, je jen správná hmotnost a vyvážení pro těžší úkony, jako je sekání a štípání. Alternativně, pokud se jedná o repliku starožitného khukuri, je to pro zachování úplné shody s předlohou, historickým originálem.

© 2019 Web o nepálském  khukuri  
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky