Jak se vyrábí khukuri

Pravý, autentický khukuri je vyroben odborným kováním (kladivem) horké oceli opakovaně znovu a znovu, aby získal svůj slavný tvar.


Existuje spousta strojově vyrobených khukuri nožů, které jsou levné a nespolehlivé, ale skutečný, autentický khukuri je ručně vyráběný a zakřivený směrem k špičce čepele, aby se zajistila celková rovnováha a stabilita.

 Výhoda zakřivení čepele khukuri je ta, že dosáhnete maximální účinnosti za minimální námahy.

Konstrukce khukuri je velmi jednoduchá, přesto má svůj vlastní styl a vyžaduje zvláštní, profesionální zručnost. V Nepálu lidé stále používají velmi tradiční a primitivní metody a ve vesnických oblastech používají k výrobě tradiční nástroje. Khukuri se zde vyrábí ruční metodou, ručně kovaný a ručně sestavený dohromady. V minulosti měla většina vesnic v Nepálu kovotepce, familiárně nazývaného "Kami", který koval khukuri podle svých nejlepších schopností. V dnešním kontextu existuje značná část hromadné výroby, která se provádí organizovaně a systematicky, kdy se Kami z různých míst sdružují do jednoho místa a pracují pro dodavatele, který je zodpovědný za veškeré řízení, obchodní a finanční aktivity.  

Název "Kami" pochází z nepálského slova pro pracovníka nebo tvůrce a ve skutečnosti není jen nepálským slovem pro kováře, ale je i názvem pro celou etnickou a třídní skupinu v systému hinduistické kasty. Tato kasta jsou především kováři a zlatníci a věří se, že sestoupili z božstva Viswakarma, které je ztělesněním samotného stvoření.

Zatímco mimo Nepál je slovo Kami čistě pozitivním slovem, které vyvolává představy tvrdě pracujících elitních řemeslníků, pro které je jejich práce jejich životem, uvnitř Nepálu je to ale úplně jinak.

V systému hinduistické kasty zaujímají Kami úplně nízkou příčku,  (přestože se dokonce klasifikují jako Nedotknutelní),  tento sektor společnosti je prostě v Nepálu opovrhován a diskriminován horními kastami, které je považují za "nečisté":

Vaše kasta se předává prostřednictvím vaší rodiny a příjmení, což zase určuje, co děláte za práci, koho si vezmete a jaké vzdělání máte přístup.

V dnešní době je systém hindské kasty a diskriminace na něm založená postaven mimo zákon, ale nevýhody a škody způsobené tímto systémem a setrvačností stále přetrvávají, ať už je to přetrvávající nedostatek sociální mobility pro nižší třídy nebo prostě změna způsobu, jakým k vám někdo mluví jakmile uslyší vaše příjmení.

Kami (Nepálština: कामी) je komunita v Nepálu , Darjeelingu , Sikkimu, která patří do indicko-árijské etnické skupiny. Kami jsou v podstatě kováři a zlatníci a jsou roztroušeni po téměř všech kopcovitých okresech Nepálu, okresech Sikkim, Darjeeling (okres WB) a Assam ; někteří také se usadili v jiných částech Indie. Jsou také známí jako Vishwakarma nebo Bishwakarma (BK). Kami jsou tradičně považováni za  potomky Boha -  Pána Vishwakarma . Slovo Kami může pocházet ze Sanskrtu, slova karma nebo kam , znamenají "práci". Kami dělají slavné khukuri nože, používané Gurkha armádou a tradiční nepálský buben s názvem Madal. Jsou také odborníky na tradiční lidový tanec Maruni Nritya (zdroj Wikipedia).

Některé rody těchto kovářů mají historii starší více než 400let.

Video: 

Výroba khukuri King Prithivi pomocí tradiční, historické - primitivní metody výroby (bez použití elektrického nářadí). Tato metoda výroby  zachovává způsob a výrobní postupy, které byly v minulosti v klasickém období při výrobě khukuri skutečně používány.


Je důležité zmínit, že v případě nožů khukuri nikdy nejde o průmyslovou výrobu, ale vždy o individuální ruční práci. Kvalita khukuri závisí na kvalitě příslušného kováře.



S využitím tradičních metod, předávaných z otce na syna, nepálští kováři Bishwakarma (Kami) z Taplejungu, Chitlange, Bhojpuru, Dharanu a dalších vesnic v dalekém Nepálu zdokonalili umění kování a úpravy čepele khukuri k úplné dokonalosti.

 Vyrobený nepálský khukuri přesekne  železný hřebík bez porušení ostrosti čepele. Videon aleznete zde.



      

Dříve byly khukuri vyráběny z různých zbytků oceli a jen pro bohaté se vyráběly z kvalitního svářkového železa. Dnes se na výrobu používají vyřazené automobilové listové pružiny, což je pro takový nůž velmi vhodný materiál (obvykle ocel AISI/SAE 5160).

Nožířská ocel 5160

5160 - Elastická ocel, která je pružnější (ne tvrdší) než 1095, tvrdší (ne pružnější) než 4140.

5160 (druhá, doplňující informace) - je v současnosti velmi populární pružinová ocel s vyšším obsahem chrómu pro zvýšení vytvrditelnosti. Dobře drží ostří a je pověstná svojí mimořádnou houževnatostí, kterou dosahuje při zušlechtění na nižší mez pevnosti, při které má tvrdost cca 50 HRC. Lze ji zušlechtit na vyšší pevnost, kdy tvrdost může dosahovat až 60 HRC, ale s tím současně klesá houževnatost. (0,56 až 0,64% uhlíku, 0,7 až 0,9% chrómu a 0,75% manganu).

Proto lze khukuri používat jako běžný pracovní nástroj i ve velmi těžkých podmínkách. Khukuri je parciálně kalen (ostří cca 55- 58HRC, hřbet cca 35HRC).


Pro hlubší studium o nožířských ocelích doporučuji tento článek:

Nejkritičtějším stupněm procesu kalení čepele khukuri je ztvrdnutí kalící zóny pomalým ochlazením vodou nebo pomocí oleje (modernější metoda). Zde pomáhají roky zkušeností příslušného kováře. Podívej  na intenzivní a soustředěný výraz ve tváři kováře. 

Khukuri byl vždy jednoduchý nůž od kovářských mistrů ( šikovných rukou a kreativních myslí, vyrobený jednoduchou metodou v konvenční kovárně. Podobně byla ocel vždy základní, která měla vysoký obsah uhlíku, ať už při těžbě ze železné rudy, nebo ze železniční trati, nebo z  oceli listových pružin vozidel v pozdější fázi (tento materiál se používá v současné době). Proto jednoduchá ocel od jednoduchého výrobce v jednoduché kovárně rovněž položila základ pro jednoduchou techniku ​​tepelného zpracování, která je již po staletí známa jako "místní kalení". Je to jen mimořádná obyčejná dovednost kovářů, která činí toto jednoduché tepelné zpracování tak úspěšnou a osvědčenou metodou. Voda  byla vždy klíčovou ingrediencí a částečné kalení (diferenciální kalení, či parciální kalení) bylo vždy nadčasovou metodou. 

Je to staletími osvědčená technika kalení z minulosti.

Kalení pomocí vody/ oleje.

Vodu kováři vždy naliljí jen na hranu khukuri, aby ji vytvrdili a zbylá čepel není nikdy temperována. 

Parciální kalení znamená, že na čepeli je zakaleno pouze ostří a zbytek čepele je nezakalen. To má své výhody. Ostří můžeme nechat zakaleno na vyšší tvrdost a tím má vyšší odolnost vůči otupení. Nezakalená část dává čepeli houževnatost a odolnost proti zlomení.

Tedy víme, co je tím důvodem, proč jsou khukuri tak vysoce funkční.


Stále nás však múže udivovat fakt, jak dobře jsou tyto  khukuri vyrobeny touto historickou metodou výroby i z dnešního moderního pohledu. Jeho síla, dopad,  drtivý sek a opotřebení je přitom téměř nulové a bezkonkurenční .

Staří lidé opravdu věděli, co dělají a ze své jednoduché metody dostali opravdu to nejlepší. Díky tomu khukuri byl a je slavný a získal skvělou pověst nejobávanějšího a nejfunkčnějšího nože na světě.



Khukuri je snad nejznámějším členem rodiny nožů, známých jako zakřivené čepele. Zakřivené čepele umožňují účinnější sekání a další ničivé řezy. Opakované ostří má za následek větší hmotnost v blízkosti špičky čepele, což dává čepeli velké množství energie a síly pro seky a pronikání, což khukuri činí smrtonosným v boji.


Khukuri je obávaná zbraň hlavně díky své schopnosti čisté dekapitace a amputace na jeden úder...


Čepel khukuri bývá na vnějším okraji (hřbetu) silný 8 mm  ( například u vojenských khukuri) a 1 cm u khukuri BhojPure, takže tato široká část khukuri napomáhá svou hmotností k snadnému sekání. Díky tomu se stává khukuri drtivou, destruktivní zbraní. Když je khukuri ostrý, tak řezná síla těžké čepele je silou, kterou nelze snadno zastavit.Takto vedený úder snadno projde kůží, šlachami a nezastaví se ani o kost....



V čepeli khukuri můžou být výbrusy (chirra) pro odlehčení celkové váhy čepele a ponechání základních vlastností a tuhosti khukuri.


Video: Reálný test  khukuri

Úprava povrchu čepele khukuri

Leštěná verze:

Čepel Raw khukuri vyrobená kovářem je prvně broušena různou zrnitostí a pak pískována . Poté se obrušuje hrubým kotoučem, poté středním a nakonec jemným kotoučem. Pak probíhá leštění, které se provádí za použití leštící pasty a měkkého hadříku. Pro zrcadlově leštěné povrchové úpravy se používá další speciální pasta a technika k získání zrcadlového vzhledu. V celém procesu je v noži generováno teplo, takže existuje malá možnost, že se popouštění / vytvrzování odstraní, což má za následek mírné oslabení tvrdosti nebo pevnosti čepele. To je však zajištěno (kontrolováno) pravidelným ponořováním ostří do vody s normální teplotou, která je udržována v kbelíku během celého procesu.

Semi Leštěná verze:
Čepel Raw khukuri  je
nejprve kovářem obroušena a pak pískována. Poté se obrušuje hrubým kotoučem, pak středním a nakonec jemným, aby se dosáhlo Semi-Polished dokončení čepele. V celém procesu je v čepeli generováno určité teplo, které může zničit popouštění / vytvrzování, takže je kontrolováno (řízeno) pravidelným ponořováním ostří do vody ( s normální teplotou), která je udržována v kbelíku během celého procesu.

Neleštěná verze:
Čepel Raw khukuri vyrobená 
kovářem je nejprve obroušena a poté pískována. Poté je obráběna na hadrovém kotouči. Proces obrábění se zde zastaví a dodává se neleštěná povrchová úprava. V celém procesu je generováno minimální teplo (neškodné pro čepel), ale čepel je pravidelně preventivně ponořena do vody (s normální teplotou), která je udržována v kbelíku jako preventivní opatření, takže žádná teplota / tvrdost vůbec nevypálí.

RAW Provedení:
Čepel Raw khukuri vyrobená 
kovářem není ani opracovávaná nebo broušená (zůstává tak, jak je). Pouze část čepele (hrana...) prochází obráběním (leštěný / polo-leštěný / neleštěný), které by mělo být standardní povrchovou úpravou (přednastavenou při objednávce) nože khukuri. Žádné teplo se nevytváří, takže je problém s teplotou zcela odstraněn. Původní stav tvrdosti čepele zůstává zachován. Tady ve verzi RAW výrobce vytváří ostří a hřbet khukuri tak, že v pozdější fázi není nutné žádné úpravy.

Černá verze:

Čepel Raw khukuri vyrobená kovářem není ani broušená nebo leštěná (je prostě tak, jak je). Surová část se potom důkladně potáhne použitím základního nátěru a černou chemickou látkou. Pak se khukuri opatrně tepelně zpracuje (suší) ve speciální peci při teplotě 200 až 250 ° C po dobu 2-3 hodin a poté se nechá sušit 1-2 dny. Potom jen ostří a hrana khukuri prochází obráběním (leštěný / polo-leštěný / neleštěný), podle zadání na výrobu khukuri. Žádné teplo se nevytváří, takže je problém se změnou tvrdosti čepele zcela odstraněn. Původní tvrdost z výroby v této verzi zůstává zachována. Zde v černé verzi výrobce upravuje ostří a hranu khukuri takovým způsobem, že v pozdější fázi není nutné žádné broušení.

Mix Verze:
Jedná se o kombinaci dvou nebo tří typů dokončovacích verzí, jak je uvedeno výše .. Povrchová úprava je upravena kombinací různých verzí, aby bylo dosaženo lepšího výsledku a vzhledu.


Carved Dragon

Tato část se zabývá ručně vyřezávaným "drakem"  na čepeli khukuri. Řezbář gravíruje pouze základními nástroji a je úžasné vidět, jak to dovede za tak krátkou dobu. Jedná se o výstavní / dárkové předměty, lze je však také použít a je-li to nutné, jako jakýkoli jiný fungující khukuri. Carving představuje určité dovednosti tvůrců khukuri, s nimiž se rodí jen velmi málo lidí.


Rukojeť khukuri

Rukojeť khukuri může být vyrobena z rohu vodního buvola, z divokého růžového dřeva nebo z jiných materiálů, jako je například kov, vše podle přání zákazníka. Je to velice krásná práce mistrů khukuri řemesla.

Micarta
Micarta

Ohledně odpovědi na otázku: Jaký materiál zvolit pro rukojeti khukuri pro použití v našich evropských podmínkách navštivte tento odkaz.



Konstrukce různých držadel  khukuri je téměř stejná....



Tang je obecně část čepele, která proniká do rukojeti. Čepel je na rukojeti zajištěna v závislosti na typu tangu. Jsou známy tři typy provedení:



A)  Half tang - Poloviční tang, částečný Parowal:

Tento historicky nejstarší styl tangu je stále používán dodnes, ale poněkud opadl zájem o toto řešení (více informací v záložce Historické khukuri). Do rukojeti je vyvrtán otvor, aby se mohla rukojeť zasadit do čepu čepele. Kovář umíchá místní formu epoxidu (Laha) a používá ji k přilepení rukojeti k čepu čepele. Domácí epoxid je vyroben z různých typů místní stromové pryskyřice.


B) Rat-Tail or Stick ( Krysí ocas) - Parowal, Podložka na konci rukojeti khukuri :

Tang prochází celou rukojetí a je zajištěn na konci rukojeti držákem, podložkou nebo v některých případech maticí se závitem.


C) Flat Tang (Plochý tang) nebo také Full Tang (Plný tang) - Panawal:

Tento (v západním světě oblíbený) styl se objevil v Nepálu nedůvěřivě, pozvolna v malém množství  kolem roku 1900.Vojenské khukuri MK 2 a MK 3 již používali tento styl tangu.

MK 2
MK 2

Nepálští kováři se pravděpodobně inspirovali rukojeťmi anglických nožů.


Rukojeti ( ze dřeva, z rohu, nebo z kovu..) jsou  spojeny s tangem kovovými nýty, nebo šrouby s maticemi.Toto řešení umožňuje hrubé zacházení s khukuri,včetně páčení.


Speciální rukojeť PANJAWAL


"Panja" znamená v nepálštině pěst a tento typ khukuri se vyrábí tak, aby se každý prst ruky přizpůsobil zakřivení (výstupkům) vytvořeným v rukojeti. Panjawal khukuri poskytují dokonalý úchyt , což zvyšuje účinnost a spolehlivost khukuri. Prostě spolehlivá rukojeť.



Výroba rukojeti khukuri

Proces výroby kovových rukojetí zahrnuje výběr vhodného kovu, který se zahřeje a tvaruje do požadovaného tvaru rukojeti. A proces zpracování rohu vodního buvola je velmi podobný procesu ručního zpracování rudého dřeva, palisandru.



 Buvolí roh je nařezán na požadovanou velikost, pak je opracován do požadované velikosti a provedení rukojeti podle velikosti khukuri.

Všechny rukojeti jsou vkusně navrženy pro krásu a pohodlí při používání khukuri. Potom se středy rukojetí provrtají tak, aby trn khukuri mohl být vložen do rukojeti. Tak se vyrábějí pevné a pohodlné rukojeti. K plnému tangu rukojeti (rukojeť ve stylu Panawala) jsou dvě části rukojeti vyvrtány a opracovány pro jejich upevnění nýty na kovovou část držadla khukuri.

Kanzo, Chapri (kovová zadní část rukojeti) a Fulli jsou vnější kovy, které se používají ke kompletaci rukojeti.. Kanzo a Chapri jsou vyrobeny pro rukojeť khukuri, zatímco Fulli je určen k upevnění na kovový uzávěr. Tyto malé, ale důležité části jsou vyrobeny z mosazi nebo bílého kovu o velikosti požadovaného kukri, podle jednotlivé objednávky. Když je khukuri a jeho rukojeť připraven, nejprve je  Kanzo pevněno na rukojeti. Nyní se celé držadlo khukuri připraví na spojení Lahou (tradiční domácí lepidlo Nepálu z přírodního zdroje). Nejprve se Laha roztaví a nalije do celé rukojeti a úchopná část kukri - Tang (trn) je vložen do rukojeti. Tak se pevně spojí rukojeť khukuri.

Následně je Tang - trn roznýtován kolem podložky Fulli a držadlo je zafixováno ve své poloze.( Proces je trochu odlišný, pokud jde o rukojeť páky typu Panawala, kde se vrtá na ploché části rukojeti a upevní se dvě rukojeti vyrobené z rohu, dřeva, či kovů.)


Rukojeť khukuri má často rozšířenou zadní část konce rukojeti khukuri, toto řešení umožňuje stabilní úchop rukojeti při tažných řezech a sekání.


Video: Prezentace vojenského khukuri Britských Gurkhů pod označením GI3 (MK2)

Pouzdro khukuri

Výrobce pouzder na khukuri se nepálsky jmenuje Sarki. Tradiční a primární zaměstnání Sarki byla výroba obuvi, ale v současné době díky velkovýrobě bot jen málo z nich pracuje jako kožešníci nebo ševci (oprava obuvi).

Pouzdro khukuri obsahuje obvykle ještě jeden či dva menší, doprovodné nože podobného tvaru. Je to "Karda" - malý univerzální nožík na menší práce a "Chakmak", který je tupý a slouží k opravě nebo hrubému napravení ostří v polních podmínkách (dříve se taky používal jako ocílka pro rozdělání ohně spolu s vhodným kamenem).

Video: Výroba pouzdra pro khukuri

© 2019 Web o nepálském  khukuri  
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky