Gurkhové

"Voják, který se nebojí smrti, buď lže, nebo je to Gurkha."

Tito legendární bojovníci malé, ale podsadité postavy vesměs hinduistického náboženského vyznání a tibetsko-mongolského původu pocházejí ze severní Indie a jejich hlavní řečí je radžastánský dialekt.


Sjednocování Nepálu do podoby, jak jej známe dnes, započala dynastie Šáhů v 60. letech 18. století. V roce 1768 dobyla ekonomicky i kulturně důležité údolí Káthmándú a další vojenskou expanzí postupně vytvořila stát současných rozměrů - moderní Nepál. Šáhové patřili k etnické skupině Párvatíů hovořící indoevropskou nepálštinou. Pocházeli z knížectví Górkha ležícího v pohoří Mahábhárat asi 70 kilometrů západně od Káthmándú, říkali si Gurkhové (Gurkhové před nezávislostí Indie byli nazýváni vojáky "GORKHA" nebo "armáda GORKHALÍ") a své nově ovládnuté území pojmenovali Gurkhské království. Právě v této době začali do oblasti pronikat z Indie Britové a označení Gurkhové začali používat pro všechny obyvatele Nepálu bez ohledu na jejich etnický původ.



Jazyk Párvatíů, jenž se dnes nazývá nepálština ("nepálí"), začal být nazýván górkhalí a tento pojem se ujal také v dobových britských pramenech. Pojmenování "Gurkhové" navíc přežilo do dnešní doby a označuje jednotky složené z obyvatel Nepálu, sloužící dodnes v britské a indické armádě. Ironií je, že tyto jednotky jsou v drtivé většině tvořeny příslušníky neindoevropských horských kmenů, zejména Gurungů, Magarů, Limbů a Rájů. Párvatíové jsou hinduisté a jejich společnost je organizována do kast. Jejich jazyk a kultura často výrazně ovlivnily etnika dobytých území.


Město Káthmándú s exotickými chrámy, kopci a živou etnickou populací je jedním z nejromantičtějších měst na světě. Přibližně 200 kilometrů od Káthmándú leží údolí Pokhara obklopené nádhernou oblastí pohoří Annapurna.

V tomto regionu se nyní soustřeďuje nábor Gurkhů z okolních vesnic. Zdejší vesnice leží v horách a jsou vzájemně propojeny úzkými stezkami, které vedou přes zrádné průsmyky, hluboké soutěsky a bambusové mosty. Region často postihují přívalové deště, vánice, zemětřesení, sesuvy půdy a povodně. Zásobování místních vesnic je obtížné a zemědělství je omezené.

Toto je domov Gurkhů. Země, která je nehostinná, tvrdá a vzdálená civilizaci. To je také krajina, která zrodila a zocelila Gurkhy. V jejich celkovém rozvoji hraje významnou roli i kultura. Jsou orientovaní na rodinu a pýcha a čest - to jsou slova a za nimi i činy, které jsou synonymem Gurkhů. Jednoduchost jejich životního stylu prozařuje jejich veselou osobnost a jejich štědrost a pohostinnost jsou hluboké a dojemné. Ve válce se však projeví jejich legendární síla charakteru a statečnost. Gurkhové jsou známí svou rychlostí, fyzickou kondicí, disciplínou a ochotou bojovat až do smrti za extrémních podmínek. ( S.L.Tamang)

Co předchází přijetí do Britské Gurkha armády ?


Co to znamená stát se "Gurkhou"?

Výběrový proces je náročný a skutečně se jedná o to,že "mnoho přichází, ale málo je vybráno". Nábor probíhá jednou ročně a na každé z více než 200 míst připadá několik tisíc dobrovolníků. Abych byl přesnější, v průměru se každý rok uchází o vstup do brigády asi 25 000 mladých nepálských horalů, což je číslo, kterému se nemůže rovnat žádná jiná vojenská formace na světě. Pro tyto mladé muže je získání vstupu do britské armádní brigády Gurkhas poctou a zdrojem velké tradiční rodinné hrdosti a zdrojem peněz. Tato výzva získat místo je však skličující. V průměru je každý rok naverbováno pouze 230 Gurkhů, kteří procházejí dlouhým a přísným výcvikem, než se připojí k příslušným plukům nebo jednotkám sboru. Pro ty, kteří jsou úspěšní tedy nastane vytoužená změna v jejich životech.

Je smutné, že ti, kteří nejsou vybráni, se často obávají, že jejich neúspěch způsobí ostudu jejich rodinám a v důsledku toho se nevrátí domů. Místo toho někteří hledají práci v ulicích Káthmándú (hlavního města), zatímco jiní utápějí svůj smutek v alkoholu. V minulosti malý počet spáchal sebevraždu skokem z mostu v Pokhaře, než pod něj byla umístěna záchranná síť, aby se zabránilo dalším podobným tragédiím. Jiní, odhodlanější jednotlivci se vydávají do Indie, aby se připojili k indické armádě Gurkha Brigade.

Výběr nových rekrutů je  dlouhý a náročný proces, který trvá zhruba tři měsíce. Zahajují jej členové odvodových komisí, Gurkhové-veteráni, kteří putují po nepálských vesničkách, kde vyhledávají vhodné uchazeče. Naděje všech vybraných chlapců se pak obracejí k hlavním centrům příjmu vojenských nováčků - městům Pókhaře a Dharanu, kde se ve velmi tvrdých podmínkách rozhodne o jejich dalším osudu.

Gurkha Selection je považován za jeden z nejtvrdších testů vojáků v britské armádě. Je rozdělen na test fyzické zdatnosti a psychologický pohovor. Pohovor zahrnuje mimo jiné i zkoušky z matematiky a angličtiny.


Dnešní rekruti musí být univerzální, musí mít více formálních kvalifikací a znalostí než jejich předchůdci z předchozích generací. K příjímacímu testu se dnes nemohou ani přihlásit, pokud nemají standardní maturitní průkaz a strojově čitelný pas prokazující, že jsou nepálští občané. Musí být vysocí nejméně 158 cm a nesmí mít více než čtyři plomby, mezery nebo falešné zuby. Jsou zkoumány jakékoliv fyzické nedostatky nebo stará zranění - překážkou je například iprodělaná laserová operace očí, která zvyšuje riziko prasknutí oční bulvy, pokud je voják v boji zasažen do obličeje.



Rozhovor s rekrutem je veden jak v nepálštině, tak v angličtině s nepálským důstojníkem Gurkha a britským důstojníkem Gurkha. Rozhovor má za cíl zjistit, zda mají rekruti správný charakter. Musí prokázat, že jsou čestní, mají zájem a mají nezbytné kvality, aby byli vojákem Gurkha.

Témata otázek jsou následující:

Nezištný závazek a týmová práce

Odvaha a disciplína

Bezúhonnost a úcta k druhým

Motivace, odolnost a zralost

Vojenské a brigádní (historické) znalosti Gurkhů

Testy fyzické zdatnosti:  Testy zahrnují 13 zdvihů hrudníku nad tyč a 25 sedů-lehů za jednu minutu. Rekruti pak musí uběhnout 1 ½ míle za 14 minut, poté okamžitě následuje další 1 ½ míle za 10 minut.

 A přichází poslední, velký test pro vstup do jednotky Gurkhů:

DOKA TEST


Je chladné ráno ve velkolepé soutěsce v údolí Pokhara. Rekruti vkládají do tradičních proutěných košů doka nesených na zádech 25 kg těžké pytle písku. Jedná se o nejtěžší fyzickou výzvu v rámci náboru Gurkhů do armády - běh na vzdálenost 5,8 km do kopce, který musí být dokončen za méně než 35 minut, převýšení je více než 400 m, běží se po prašných a skalnatých stezkách. Na startovní čáře jsou rekruti upozorněni, že nemohou nikoho atakovat a pokud přijmou pomoc někoho z okolí (od lidí, kteří běh sledují), budou diskvalifikováni.

"Je to zkouška vytrvalosti, charakteru a odhodlání," říká Col James Robinson, plukovník Brigády Gurkhů. "A tato zkouška odděluje muže od chlapců."


Pokud uchazeči neuspějí, mohou test vždy za rok opakovat, ovšem pouze dokud nedosáhnou horní věkové hranice pro vstup do armády - 21 let.


Asi nejlepší historka o Gurkských jednotkách, kterou jsem slyšel (a snad je to i pravda (?)):
K jednotce přichází britský důstojník, svolá si jednotku a praví: "Hledáme dobrovolníky na náročnou misi. Budete vysazeni z letadel z výšky 2000 metrů do týlu nepřítele, kde budete plnit náročné bojové úkoly. Kdo se hlásí dobrovolně?" A samozřejmě čeká, že u jednotky Gurků, kteří jsou proslulí odvahou, se přihlásí všichni. Ale vystoupí jen asi polovina. Udivený důstojník opakuje zadání s tím, že je to čestný, vysoce náročný úkol, ale zase se přidá jen několik dalších Gurků. Důstojník je stále udivenější a praví: "Vím, že seskok s padákem není jednoduchý, ale dostanete výcvik..." Vtom ho přeruší Gurkský velitel: " Jo s padákem? Ale to jste neřekl! Jdeme všichni."


Gurkhové - sveřepí bojovníci z Nepálu  (autor textu Jaromír Marek )


Ayo Gurkhali! Gurkhové útočí! 

Tento bojový pokřik nahání hrůzu všem jejich nepřátelům. Malí, houževnatí vojáci z Nepálu patří mezi nejlepší bojovníky na světě. O jejich statečnosti ví své Němci, Japonci, ale i Argentinci. Své jméno získali podle města Gorkha ve středním Nepálu. A svou pověst si vysloužili zejména v nesčetných bojích v uniformách britské armády. Jaká je historie i současnost těchto horských bojovníků?Na zdech potemnělé místnosti jsou rozvěšeny bojové zástavy, vyznamenání a fotografie vojáků. Na hlavách mají typický klobouk a v ruce třímají masivní zakřivený nůž khukuri. Stejný nůž, jaký má za pasem i Thakur Rana, válečný veterán, který dnes pracuje v Muzeu Gurkhů jako průvodce. Sám prošel boji v Indonésii a na Borneu.


Thakur Rana
Thakur Rana

"Sloužil jsem na konci 50. let, účastnil jsem se závěrečné fáze bojů proti komunistickým teroristům v Malajsii, potom jsem byl převelen na Borneo. Když válka v roce 1966 skončila, stáhli jsme se do Hong Kongu. Britská armáda tehdy musela propustit polovinu vojáků, já byl mezi nimi," směje se Thakur.



Jsme v nepálském městě Pokhara, pod hradbou osmitisícové Annapurny. Právě tady sídlí náborové středisko britské armády a v jeho blízkosti je  také Muzeum Gurkhů- elitních vojáků, kteří slouží v britské armádě po celém světě. A nejen v ní.



Gurkhové oblékají i uniformu indické armády. Právě v ní sloužil 24 let Tertin. "Nastoupil jsem v roce 1964, dotáhl jsem to na seržanta. Bojoval jsem v indicko-pákistánské válce v roce 1965, v roce 1972 jsem byl v Bangladéši. To byly moje války. Dvě války," říká hrdě Tertin.

Stát se Gurkhou a sloužit v zahraniční armádě je snem každého mladého Nepálce. Ne snad proto, že by byli tak bojechtiví, ale proto, že v chudé zemi je vojenská služba jedním z nejvýhodnějších zdrojů obživy.



"Pro mladé lidi tady není práce. Buď mohou odejít za prací do ciziny, nebo pokud mají štěstí, vstoupit do britské nebo indické armády. Ne že by po tom zvlášť toužili, ale je to práce. Pokud je nezabijí, mohou docela dobře žít," říká Thakur.

Většina Nepálců žije z přibližně 1 £ (GBP) t.j. 1,119 EUR denně. Gurkha vydělá kolem 1000 £ (GBP) t.j. 1119 EUR měsíčně. Podle dostupných informací jsou rekruti ze svého žoldu schopni podporovat nejen svou rodinu, ale často i celou vesnici, ze které pocházejí.

Není divu, že mladí muži v tak chudé zemi udělají vše pro to, aby se připojili k britské armádě.


A tak se mladí Nepálci do armády jen hrnou. V minulých letech se o práci ucházelo deset tisíc žadatelů. Dostat místo mohly jen tři stovky z nich. Po uniformě pokukují i dva mladíci, které potkávám mezi dveřmi muzea. "Přemýšlím o tom. Měli bychom pokračovat ve stopách našich předků," říká jeden z nich.



V britské armádě slouží Gurkhové od roku 1815. Tehdy po tvrdých bojích mezi Brity a Gurkhy ve službách nepálského krále došlo ke smíru a své bývalé nepřátele začali Britové verbovat do vlastní armády.

.



Gurkhové jako špičkoví a houževnatí bojovníci prošli první i druhou světovou válkou. Ze 125 tisíc mužů tehdy 43 tisíce padly. 

 V současné době jich má britská armáda ve svých řadách kolem tři a půl tisíce. Působili zejména v Iráku a Afghánistánu. Určitě je proto velmi pozitivní, že se tito k britské koruně mimořádně loajální bojovníci v roce 2009 konečně dočkali toho, že si beze zbraní vybojovali právo na trvalý pobyt ve Velké Británii. Doposud se na ostrovech směli usídlit pouze ti Gurkhové, kteří odešli do výslužby před rokem 1997. To se však změnilo díky aktivistům, kteří se v čele s britskou herečkou indického původu Joannou Lumleyovou ve věci neúnavně angažovali. Až v roce 2007 dosáhli Gurkhové, kteří vstoupili do armády po roce 1997, na stejnou penzi a hlavně získali právo na trvalý pobyt. To se pak průlomovým rozhodnutím soudu v květnu roku 2009 rozšířilo i na další Gurkhy, kteří odsloužili v britské uniformě alespoň čtyři roky.


"Dlouhá léta usilovali o stejné podmínky, jaké mají zahraniční vojáci ve službách britské královny. Těm totiž už po čtyřech letech pobytu v zemi vzniká nárok na trvalý pobyt. Po tomto vstřícném gestu jsme dlouho toužili," řekla britské stanici BBC dojatě se slzami v očích herečka Joanna Lumleyová, jejíž zesnulý otec kdysi bojoval po boku udatných Gurkhů.



Dnes slouží  Gurkhové mimo jiné na Balkáně, v Afghánistánu nebo v Iráku. I když jejich hlavní zbraní už není jejich proslulý zahnutý nůž, jejich heslo zůstalo stejné:


Raději zemřít, než žít jako zbabělec!

© 2019 Web o nepálském  khukuri  
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky