O Nepálu



NEPÁL - kraj vysokých hor a nížinných kotlin. Domov orlů, nosorožců a možná i tajemného yettiho.


 Nepál je zemí buddhistických čhörtenů i hinduistických svatyň. Mystické království, které dynastie ministerských předsedů Ránů až zcela donedávna udržovala ve středověku.



 I přes postupné otevírání světu si Nepál zachovává svá tajemství. Do řady horských údolí se ani dnes nelze dostat, do těch ostatních se musí po svých.



Avšak Nepál, to není jen Himálaj. Kotlina kolem Káthmándú a Pókhary oplývající památkami i neprostupná džungle národního parku Chitawan ukazují další tvář království. Království, jehož obyvatelé, ač jedni z nejchudších na světě, jsou přeci jenom bohatí. Neboť když kdysi Bůh rozdával přírodní krásy, Nepál dostal měrou vrchovatou.


Nepál je poprvé zmíněn ve védských knihách jako místo, odkud se dovážely pokrývky. O zemi se píše i v mnoha jiných hinduistických textech.Ze starověkých událostí spojených s Nepálem je v prvé řadě nutné zmínit narození prince SiddhárthyGautamy z královského rodu Šákjů, který žil v letech 563-483 př. n. l. Kralevic se stal náboženským mystikem a pod jménem Buddha vstoupil do dějin jako zakladatel jednoho z nejrozšířenějších světových náboženství.


Nejvýraznějším státním útvarem začátku našeho věku bylo království Liččhaviů, kteří centrální části země vládli od 3. do 8. století. Po nich moc přebrali Névárci. Království bylo v následujících staletích spojováno a opět se rozpadalo. Ve stejném duchu proběhlo roku 1482 rozdělení na tři samostatná království - Káthmándú, Pátan a Bhaktapur. Teprve v roce 1768 království opět scelil král Prithivi Narayan. Tento okamžik je považován za zrod moderního Nepálu.



Na začátku 19. století přerostla rivalita mezi Britskou východoindickou společností a Nepálem ve válku (1815-16), v níž Britové našli překvapivě vyrovnaného protivníka. Později byl Nepál výrazně probritský a roku 1923 byla mezi oběma státy podepsána smlouva o přátelství. Úloha krále ve státním zřízení postupně oslabovala. Král Mahéndra sice v roce 1959 ukončil "demokratický experiment" a zrušil politické strany, ale v roce 1991 byl jeho následovník, král Biréndra, donucen opět sestavit parlament se zastoupením více stran. V roce 1996 se Komunistická strana Nepálu pokusila násilně nastolit socialistickou republiku a v následující občanské válce zahynulo více než 12 000 lidí. V roce 2006 král Gjánéndra souhlasil s předáním veškeré moci lidu a 28. května 2008 se Nepál stal federální republikou.


Lidé v Nepálu

V Nepálu žije mnoho lidí s tibetským původem.


Nepálská populace sestává z 60 různých etnik a kastovních skupin. Lze je rozdělit na obyvatele tibetsko-nepálského (mongoloidní skupina) původu a indicko-nepálského původu (potomci indoárijských přistěhovalců). Mezi nejpočetnější patří Četrijové, Brahmáni, Nevárci a Gurungové. Nejznámější etnickou skupinou jsou pravděpodobně Šerpové obývající region Solo Khumbu v oblasti Everestu. Jsou to buddhisté, kteří do Nepálu přišli z Tibetu. Nyní pracují zejména v turistickém ruchu a mají pověst výborných vysokohorských nosičů. Mnoho z nich dnes provozuje vlastní turistické kanceláře nebo hotely a určitě si nežijí špatně.


Nevárci obývají káthmándské údolí, jsou to většinou hinduisté a často patří k vyšším kastám obchodníků. Dřevěné chrámy v Káthmándú nebo Bhaktapuru jsou jejich dílem. Správného nevárského muže poznáte podle barevné čepičky.Další početnou etnickou skupinou jsou Tamangové, kteří obývají horské svahy obklopující Káthmándskou kotlinu, většinou vyznávají buddhismus a pracují v zemědělství. Patří na nižší příčky společenského žebříčku.

Gurungové žijí v okolí Annapuren a města Gorkha. Jsou to výborní vojáci a během první a druhé světové války tvořili legendární jednotky britské armády známé pod jménem Gurkha. Bojovali proslulými zahnutými noži khukuri a i teď nosí každý správný Gurung tento nůž při sobě.

Bráhmani patří k nejvyšší kastě a jsou to zpravidla kněží, politici nebo jiní státní zaměstnanci.

Náboženství

Státním a zároveň nejrozšířenějším náboženstvím je hinduismus, který vyznává 80 % obyvatel.Dalším hojně zastoupeným  vyznáním je buddhismus (10 %) a třetím nejrozšířenějším je islám se čtyřmi procenty obyvatel. Dále zde žije křesťanská menšina, džinisté a zastupitelé buddhistických sekt a šamanismu.


Hinduismus

V nížinách žijí spíše hinduisté, toto náboženství je vlastně součást životního stylu. Hinduistou se člověk může pouze narodit, přestože už kasty oficiálně neexistují a ve městech se na příslušnost nehledí. Na vesnicích v podstatě kastovní systém pořád přetrvává a podle kasty se domlouvá například sňatek. Ve většině rodin též stále probíhá "arranged marriage", tedy domluvené manželství. K hinduismu se na celém světě hlásí asi miliarda lidí, převážná většina v Indii, Nepálu, Bangladéši a na Srí Lance. Zásady správného života hinduisty vedou ke spáse (mókša), a tedy k vymanění duše (átman) z koloběhu převtělování (samsára). Životní praxe, která samsáru ukončuje, se nazývá dharma, tedy správný způsob bytí. Náboženské, historické a filosofické texty a návody k mókše jsou sepsané ve védách. Hinduisté uctívají mnoho bohů, z nichž jeden z nejoblíbenějších v Nepálu je Šiva, ničitel. Ničí svět, aby ho přetvořil. Jeho kult je spojen s dočasností a pomíjivostí všech stvoření. V Nepálu je často znázorňován ve formě lingamu, někdy spolu se svou ženou Párvatí jako joni. Joni a lingam znázorňují mužskou a ženskou energii. Jejich synové jsou Ganéša se sloní hlavou a opičí král Hanumán.Kálí, bohyně smrti a zkázy, je hrůznou podobou Párvatí. Dalšími hlavními bohy jsou Brahma, stvořitel, ten bývá nejčastěji zobrazován se čtyřmi hlavami. Další jeVišnu, který uchovává svět. Toho poznáte podle atributů kyje, mušle a kotouče. Jeho nejslavnější formy převtělení jsou Ramaa Krišna. Má za ženu Lakšmí, bohyni štěstí.

Buddhismus

Buddhovy oči provází člověka všude.Nepálské buddhisty poznáte již podle jiného vzhledu a povahy. Mají tibetský původ, šikmější oči a jsou klidnější a nesmělejší, ale asi také hrdější než hinduisté. U jižní hranice Nepálu s Indií leží město Lumbini, kde se narodil Buddha, ale živější centrum buddhistů se nachází v Káthmándú, zejména při klášterech Bodnath a Swayambhunath. Kromě toho buddhisté obývají spíše severní horské oblasti -překrásné kláštery Tengboche nebo Thamé, které najdete pod Everestem. Dále žijí v izolovaných oblastech jako Mustang nebo Dolpo.




ZAJÍMAVOSTI O NEPÁLU

S více než 120 různými etnickými skupinami a tak širokou náboženskou demografií by nemělo být žádným překvapením, že Nepál má nejvíce státních svátků ze všech zemí na zemi, přičemž se někdy zdá, že národ žije jedním nekonečným festivalem. Tato silná kultura oslav vyznávaná všemi přesvědčeními a identitami, které utváří nepálský lid, je hlavním důvodem, proč se Nepálu podařilo udržet tak harmonickou multikulturní společnost, o níž západní země jen marně usilují.Nevýhodou této obrovské rozmanitosti je, že Nepál má 92 různých rodných jazyků a přestože je nepálština úředním jazykem země, mluví jí pouze necelá polovina občanů. To nejen ztěžuje obecnou komunikaci, ale také to vytváří problémy omezující sociální mobilitu a přístup ke vzdělání.Zatímco lidé narození v Káthmándú se mohou nepálsky naučit od narození, což jim usnadňuje studium i uplatnění ve vládní nebo obecněji úřednické garnituře, lidé narození v oblasti západních kopců mohou mluvit dvěma nebo i více místními jazyky, přesto však mají problematičtější přístup ke vzdělání i zaměstnání. V posledních letech tento rozdíl ještě více prohloubil nárůst požadavků na mluvenou angličtinu ve vědě, cestovním ruchu a podnikání.Další, ještě významnější příčinou rozdílů v bohatství a vzdělání jednotlivých etnických skupinje hinduistický kastovní systém, který byl sice v polovině dvacátého století postaven mimo zákon, ve společnosti však stále přežívá a lidé, kteří se historicky narodili do nižší kasty, jsou i nadále znevýhodňováni a diskriminováni. Může se jednat jak o aktivní diskriminaci na základě příjmení jednotlivce, tak o znevýhodnění pramenící z prosté skutečnosti, že ti, kteří pocházejí z méně vzdělaných a méně bohatých rodin, mají k dispozici méně peněz a času, které mohou věnovat na vzdělávání nebo pomoc svým dětem ve společenském postupu.

Nepál dnes stojí jednou nohou v minulosti a jednou nohou v budoucnosti.

Země se rychle globalizuje a internet její obyvatele seznamuje se západní kulturou a myšlenkami rychleji než kdy dříve. Cestovní ruch se rozvíjí stále rychleji, protože průmysl a nepálská kultura a příroda se stále více monetizují a aktivně prodávají cizincům. Národní energetickou síť Nepálu tvoří z 90% hydroelektřina, ale přístup k elektrické energii má pouze 40% obyvatel. Zatímco bohatí lidé ve městech jezdí v BMW, velká část země nemá přístup k čisté pitné vodě ani likvidaci odpadu. A konečně, Nepál se i dnes nachází ve stejné situaci, v jaké byl vždy-uzavřený mezi dvěma obřími zeměmi, které nejen nezajímá blahobyt Nepálu, ale navíc jsou tentokrát obě na pokraji toho, aby se staly nově dominujícími světovými supervelmocemi.Do budoucna bude muset nepálský lid a jeho vláda učinit některá tvrdá rozhodnutí, pokud jde o to, jak si váží své národní identity a jak si cení růstu své země. Ať už bude výsledek jakýkoli, je jisté, že tato rozhodnutí budou činit s odhodláním, hrdostí a nezávislým duchem, jež jsou pro ně charakteristické již po celé věky.


Život v Nepálu, aneb co jste možná nevěděli:

© 2019 Web o nepálském  khukuri  
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky