Historický khukuri




Khukuri patří mezi nejvíce ikonické nože. Jejich snadno rozpoznatelná podoba , rozsáhlá mytologie a jedinečná historie zajišťují, že apelují na řadu různých segmentů trhu. Vojenští sběratelé oceňují úlohu, kterou hráli v rukou britských a indických Gurkhů během  první a druhé světové války. Studenti etnických zbraní oceňují jejich krásnou estetiku a naprostou rozmanitost. Bojovníci jsou přitahováni k robustní konstrukci čepelí a praktické povaze. Zahradníci  jsou nadšení, jak snadno s pomocí khukuri vyčistí nepotřebné keře na zahradě.



Hanshee Lambendh Gorkhali khukuri (18. - 19. století)


Slovo hanshee pochází z nepálského slova hamsiyā (हँसिया), což znamená "srp". Další používaný termín je lambendh , což údajně znamená "dlouhá rukojeť" obsahující slovo lambe ( लम्बे), což v nepálštině znamená "dlouhý". Jedním z určujících znaků tohoto khukuri je tedy délka rukojeti nejméně 13 cm.


Původ - severní Indie - Nepál. Délka  čepele 40 cm, délka rukojeť 16,5 cm.

Hanshee Lambendh khukuri má dlouhou, štíhlou a zakřivenou čepel, která občas připomíná bumerang a taky typickou dlouhou rukojeť. Je to vynikající, bojový khukuri, který byl používán v bitvách a válkách. A podle historických zpráv ho v boji s obratností používaly i ženy.

"Tyto khukuri byly velmi populární v období sjednocení Nepálu (1750-1770) a nadále se používaly v anglo-nepálské válce 1814-1816 a až do vzpoury Indů 1857, odkud jejich popularita klesala. "


Rukojeti  historických khukuri

Nepálská vojenská historická khukuri byla převážně vyrobena s  rukojetí s polovičním  tangem (rukojeť khukuri je spojena s čepelí lepidlem a naklepnutím rukojeti). Tato konstrukční metoda je velmi odmítána mnoha západními uživateli  nožů.  Přesto je důležité si uvědomit, že za touto volbou byl velmi praktický důvod. (Koneckonců, nepálští kováři vyráběli kopie dalších indických a britských zbraní , aby poznali všechny ostatní konstrukční metody.)

Poloviční tang, pevně spojený s lepidlem vyrobeným v tuzemsku (v Nepálu), umožnil mírně ohnout rukojeť při sekání dřeva nebo při provádění jiných tvrdých úkolů. To poskytlo přirozenou míru absorpce otřesů, která chránila ruce a klouby v době bez invalidního pojištění. Ve skutečnosti zemědělci v Nepálu stále preferují poloviční tang nože ze stejného důvodu dodnes.

Uživatelé západního nože často namítají, že tato forma spojení držadla s čepelí khukuri je náchylná k defektu , ale v Nepálu to nebyl velký problém. Rukojeti mohly klidně vypadnout. A pokud jste je rozbili, oprava byla jednoduchá - jediné , co jste museli udělat, bylo vyřezat novou rukojeť a přilepit ji zpět. Nože západního stylu, které jsou navrženy tak, aby "nikdy nezlomily", stále selhávají, oprava trvá podstatně déle. Jakmile se zlomí, není možné je opravit v terénu, což byla skutečnost, kterou si Gurkha nemohl dovolit. Tradiční khukuri je velmi chytrý nástroj a existují velmi specifické důvody, proč se jeho základní design za posledních 150 let zase tak moc nezměnil.

Je tu ještě jedna věc, kterou osobně opravdu oceňuji jako sběratel. Vzhledem k tomu, že každý kus khukuri je vyráběn ručně, jsou všechny odlišné.....( volný překlad části článku Identifying and Collecting the Nepalese Military Kukri, odkaz na článek je ve spodní části  této stránky)

  Video: Úprava rukojeti starožitného khukuri


Sběratelé starožitných khukuri v Anglii měli dlouhou dobu přístup k některým velmi hezkým nožům kvůli tomu, že jejich země  má dlouholetou vojenskou spolupráci s Nepálem.  Většina z toho, co tam bylo k vidění, byly buď britské vojenské nože přinesené americkými vojáky na konci druhé světové války, nebo předměty pro sekundární trhy a turistický obchod. 



To všechno se změnilo v roce 2003, kdy Mezinárodní vojenské starožitnosti (IMA) ve spolupráci s Windlass Steelcraft (lépe známým na Západě jménem své americké dceřiné společnosti Atlanta Cutlery (AC)),  koupili Royal Nepalese Arsenal, který byl umístěn u paláce z Lagan Silekhana v Kátmandú v Nepálu. 



Pravděpodobně je tato koupě tím nejdůležitějším "nálezem", který zasáhl sbírku a komunitu vojenské historie. 



Stručně řečeno, nákup IMA / AC  khukuri obsahoval bezprecedentní sbírku bojových nožů a byla tou nejkompletnější sbírkou vojenských khukuri, které se v té době kdy shromáždily kdekoli na světě.Většina tohoto materiálu ležela nedotčená a zapomenutá celá desetiletí.

Vojenská khukuri na spodním obr.:

MK1

MK2

MK3


Většina tohoto materiálu byla následně prodána sběratelům v USA a Evropě.  Khukuri se objevují v on-line aukcích a prodejích poměrně často, někdy za  zajímavé ceny. Zbytky sbírky historických khukuri v současnosti doprodávají IMA a AC.



Historický khukuri z arzenálu zbrojnice královské nepálské armády, palác Lagan Silekhana v Káthmandú

• Celková délka: 43,5 cm

• Délka čepele: 33 cm
• Délka rukojeti: 10,5 cm
• Čepel v nejširší části: 6,2 cm, v nejužší části: 4 cm
• Páteř čepele nejširší: 9 mm
• Rukojeť je v provedení s polovičním tangem
• Hmotnost: 550 gramů

Na  horním obrázku, spolu s rozměry, je historický khukhuri z arzenálu zbrojnice královské nepálské armády z paláce z Lagan Silekhana v Káthmandú v Nepálu, tento khukuri byl vyroben během vlády PM( Prime Minister ) Chandry Sumsher Rany (Narozen: 8. července 1863, Káthmándú, Nepál - Úmrtí: 26. listopadu 1929, Káthmándú, Nepál) . Přesné datum výroby nelze určit, ale s velkou pravděpodobností někdy kolem roku 1905-1925 nl., to  bylo období, kdy byly tyto khukuri ve velkých počtech  vyráběny pro nepálskou armádu. Tyto khukuri mívají (a nebo taky ne) nějaké rytiny v páteři čepele,

nebo pouze značku na rukojeti,

které označují nábor do vojenské jednotky / společnosti,  příslušnost vojáka, rekruta, někdy také i označení vlády v Nepálu, některé označení je neznámé... Design khukuri je Budhune khukuri.



Dostal se mi do rukou antique vojenský khukuri Sirupate . Má pozoruhodnou historii - majitelův dědeček jej v minulém století dostal po skončení války v džungli od spolubojovníka Gurkhy na památku.



Legendární nepálské nože kukri jsou snem všech sběratelů a nadšenců. Nejsou to totiž jen tak obyčejné nože k dekoraci, ale mají také praktické využití.



Pro průměrné sběratele jsou nejčastěji vyhledávanými vojenskými noži britský vzor khukuri  MK2, vydávaný Gurkům během 1. a 2. světové války (obr.dole).


 Sběrateli žádaný je taky  khukuri M 43


Pro obsáhlejší studium identifikace historického nepálského vojenského khukuri doporučuji mj. také tento odkaz:

© 2019 Web o nepálském  khukuri  
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky