Péče o khukuri.


Návod jak udržovat Váš  khukuri ve skvělé kondici:

1. Nejméně jednou za měsíc a po každém použití nanášejte na ostří olej (vhodný je olej na zbraně, nebo konzervační olej na železo). Před aplikací oleje se ujistěte, že na čepeli nože nezůstaly žádné otisky prstů.

2. V případě, že se objeví na ostří rez, postupujte následovně: Nejprve očistěte ostří technickým benzínem nebo vazelínou, poté opatrně odstraňte korozi velmi jemným smirkovým papírem, setřete čistým hadrem a potřete olejem. Pomocí kotoučové brusky (filcového kotouče s leštící pastou) můžete znovu vyleštit korozí postižené místo.


TIP na jinou variantu odstranění rzi na čepeli:

Pokud nemáte doma potřebné vybavení k odstranění rzi ( jemný smirek, filcový kotouč atd.), tak použijte zubní pastu na postižené místo čepele a hadříkem se snažte vyleštit. Chce to jen vůli a trpělivost. Následně čepel otřete od zbytku pasty a důkladně nakonzervujte antikorozním olejem.


3. Na ošetření koženého pouzdra můžete použít leštidlo na boty (běžný krém na boty), na dřevěné části nože (rukojeť) můžete použít leštidlo na nábytek a naolejujte rukojeť z rohoviny jakýmkoli minerálním olejem  a olej z lněného semene  zase  nejlépe funguje na dřevěné rukojeti.

Na mosazné kování použijte leštidlo na mosaz a čistič stříbra  na stříbrné části. Udržíte tak Váš nůž khukuri ve skvělém stavu.

4. Rytinu na čepeli (jste-li majitelem nože khukuri s rytinou draka) opečujete tak, že ji vydrhněte tvrdým kartáčem (kartáčkem na zuby) namočeným v benzínu a před vystavením ještě otřete suchým čistým hadrem.

5. K ostření nože lze použít obě strany tupé přídavné ocílky (tzv. chakmak). Taktéž se doporučuje ostřící kámen pro lepší a rychlejší výsledek, případně moderní diamantové brusky.

6. Během vystavování pravidelně očišťujte zašpiněné části nože (například od hmyzu) jemným suchým hadrem a chraňte před vodou.

7. Před odložením nože khukuri na delší dobu důkladně naolejujte ostří nože, zabalte do plastového sáčku (PET) a uložte mimo pouzdro khukuri. Stejně postupujte u dvou přídavných nožíků. Naolejujte rohovinovou rukojeť jakýmkoli minerálním olejem (olej z lněného semene  funguje nejlépe na dřevěné rukojeti )


8. Skladujte v suchu při pokojové teplotě.


Pozor! Varování!

1. Dbejte na to, aby pouzdro nebylo dlouho vystaveno přímému slunci. Vysoká teplota by mohla způsobit smrštění materiálu a obtížné zasouvání ostří do pouzdra.

2. Vyvarujte se používání nože khukuri na kovové povrchy a kameny.

3. Chraňte před vodou a otisky prstů.

4. S noži khukuri, které nejsou přímo určeny k vrhání, nevrhejte.

5. Nože khukuri nejsou určeny jako kovářské nářadí.

6. Nepřetěžujte zešikmení nebo čepel během údržby či opravy. Vytvořené teplo by mohlo poškodit charakter oceli.

7. Zkontrolujte Váš nůž khukuri před každým použitím. Uchovávejte mimo dosah dětí. (Chraňte před dětmi).

8. Udržujte Váš nůž khukuri pravidelně a včas, aby se prodloužila jeho životnost.

9. Nepoužívejte nože khukuri, které k tomu nejsou určeny, v extrémních podmínkách.


Jak správně vytahovat (a zasouvat) Váš khukuri z pouzdra?


Z výroby bude pravděpodobně čepel obalená průhlednou strečovou folií a půjde tedy nesnadno vydělat z pouzdra, ale po menším úsilí se Vám to jistě podaří. Odstraňte případné zbytky strečové folie z vnitřku pouzdra pinzetou, nebo jiným vhodným nástrojem.

Je vždy důležité vytahovat čepel khukuri z pouzdra správným způsobem:

Při vytahování čepele NIKDY neobkružujte celé pouzdro svými prsty! To Vám může způsobit zranění, protože dva dřevěné rámy, použité k výrobě pouzdra mohou zanechat malou, podlouhlou mezeru, která se později obalí/pokryje kůží.

Proto držte horní okraj pouzdra pevně dlaní a prsty, ale ujistěte se, že žádný prst není položen na spodním okraji pouzdra a poté čepel pomalu vytáhněte.

Je funkčně dobré, když se zadní hranou čepele (hřbetem) při zasouvání a vysouvání mírně tlačí na vnitřní zadní hranu pouzdra. Vždy se ujistěte, že držíte khukuri od těla a pouzdro držíte v ruce ve správné poloze, ostrou hranu khukuri směřujete bokem od Vašeho těla a mírně dolů/úhlovou polohu rukou pro snadné vytahování.

Pokud uchopíme pouzdro levou rukou v jiném místě, tak riskujeme proříznutí pouzdra a říznutí se do levé ruky!!!

Poškození pouzdra nesprávným vytahováním khukuri z pouzdra.
Poškození pouzdra nesprávným vytahováním khukuri z pouzdra.

Příliš těsné nebo příliš volné pouzdro khukuri


Bůvolí kůže, používaná k výrobě pouzder hukuri je citlivá na změny (povětrnostních podmínek) teploty a vlhkosti. Při vysokých, nebo nízkých teplotách se může srazit, či roztáhnout, a tak je nutné ji ošetřit (ošetřovat).

Pouzdro je příliš těsné

V důsledku vysokých teplot se může kůže na pouzdru smrštit. Vytváří se velký tlak na vnitřní dřevěný rám pouzdra, což má za následek zůžení v místech ostří nože a tak se ztěžuje zasouvání a vytahování. V těchto případech naolejujte dostatečně ostří a pak prudce zasuňte čepel. Jednou rukou několikrát udeřte do přední a zadní hrany pouzdra poblíž hrdla, druhou pevně držte nůž khukuri. Poté několikrát vytáhněte a zatáhněte ostří a opakujte údery. Nakonec zasuňte ostří a pevně zatlačte proti přední hraně pouzdra a nechte několik dnů v chladu a suchu.

Pouzdro  je příliš volné

Při velmi nízkých teplotách se může kůže roztáhnout, rozšířit v místech ostří a uvolnit (velmi vzácný jev). Abyste se tomuto vyvarovali, nechte pouzdro na několik hodin (2-4) na slunci vyschnout. Slunce vysuší a omezí (zmenší) zůžení v místech ostří. Vyviklání ostří uvnitř pouzdra můžeme také předejít zatlačením ostří zpět směrem k přední hraně pouzdra. Doporučuje se také přilepit z vnitřní strany na povrch dřevěného rámu proužek kůže k utěsnění ostří v pouzdru. Čepel skladujte odděleně od pouzdra, aby nedošlo k uvolnění.


© 2019 Web o nepálském  khukuri  
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky